Timiș: Protest în Piața Operei față de votul din diaspora

Circa două sute de persoane au manifestat, marți seara, în centrul Timișoarei, în semn de protest față de modul cum s-a desfășurat procesul de votare duminică la unele secții din diaspora, cei prezenți răspunzând unui apel lansat pe Facebook, sub titlul 'Solidari cu Diaspora. Vrem să votăm!'.

S-a cântat 'Deșteaptă-te române'și au fost scandate lozinci antiguvernamentale și de solidaritate cu românii de peste hotare care au format cozi imense la secțiile de votare, dar care nu au ajuns să-și exprime acest drept constituțional.

Cei adunați în Piața Operei au stat aproape două ore, după care s-au retras fără incidente.

Potrivit apelului de pe Facebook, un protest similar va fi organizat și sâmbătă seara, tot în Piața Operei/Victoriei, pentru care Primăria Timișoarei acordă și autorizație.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Foarte interesante amănunte...

3 VIDEO „Cum să trăiască mai bine oamenii? Cu lozinci?” / Dialog tensionat între Călin Georgescu și Anca Alexandrescu la Realitatea Plus

4 Nicușor Dan, sub presiune pentru nominalizarea lui Sorin Grindeanu: mizele crizei politice

5 Cartea de identitate, mai ușor de obținut: fără acte de stare civilă