Transalpina ar putea fi deschisă oficial în august

Transalpina ar putea fi deschisă oficial în august

CNADNR a suplimentat echipele de muncitori pe Transalpina, astfel încât în luna august, șoseaua care ajunge la cea mai înaltă altitudine din România să fie deschisă oficial, au precizat pentru AGERPRES reprezentanții secției Vâlcea a CNADNR.

"Se lucrează din plin la montarea parapeților de siguranță, marcaje, semne, absolut tot ce este necesar ca acest drum să fie gata la începutul lunii august. Vom suplimenta chiar numărul de muncitori pentru a grăbi lucrările și pentru ca turiștii să poată ajunge cât mai repede în zonă, să traverseze acest drum dinspre Gorj spre Vâlcea și Alba", au afirmat reprezentanții secției CNADNR Vâlcea.

Deși oficial este închisă, de la începutul verii mii de turiști s-au încumetat să traverseze DN67C (Transalpina) pe porțiunea care urcă până la 2.100 de metri, între Obârșia Lotrului (Vâlcea) și Rânca (Gorj). La 2000 de metri, a fost amenajat chiar un spațiu comercial unde turiștii pot achiziționa fructe de pădure, ceaiuri, brânzeturi etc.

Neoficial, numărul celor care tranzitează zilnic în prezent Transalpina se ridică la aproximativ 500 de autoturisme, în week-end numărul acestora dublându-se.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Uite o știre care spune multe despre țara în care am ajuns să trăim și despre „năpârcile gen plaha” care au condus-o...

2 Cine este familia de sibieni care deține peste 100 de proprietăți în SUA

3 BREAKING Val de concedieri la început de an! / Mai multe fabrici din România își închid porțile și lasă mii de angajați fără locuri de muncă

4 Criză fără precedent în NATO: aliații restricționează accesul SUA la informații sensibile pe fondul amenințărilor lui Trump privind Groenlanda

5 Mișcări militare şi tensiuni în Groenlanda: SUA desfăşoară aeronave NORAD la baza Pituffik şi Danemarca trimite trupe suplimentare