Una din zece maşini care sunt implicate într-un accident este înmatriculată în Bulgaria

Maşinile înmatriculate în Bulgaria, dar conduse de către cetăţeni români au fost responsabile de 8% din acci­den­tele produse anul trecut în România, cu toate că raportat la parcul auto naţional numărul acestora abia depăşeşte două procente.

„Din verificările efectuate a rezul­tat faptul că până la data de 31 martie 2014 în evidenţele Poliţiei Române se aflau implementate 109.928 de auto­ve­hicule înmatriculate în Bulgaria, care au fost oprite pentru control în trafic de către poliţiştii rutieri“, a spus subco­mi­sarul Răzvan Rădoi din cadrul Inspec­to­ratului General al Poliţiei Române.

În anul 2013 autovehiculele înma­tri­culate în Bulgaria au fost implicate pe teritoriul României în 942 de accidente de circulaţie soldate cu victime ome­neşti, dintre care, potrivit Poliţiei Româ­ne, în 691 de situaţii, adică în 73% din cazuri, vinovăţia a aparţinut con­du­că­torilor acestora.

În total, anul trecut s-au produs 8.550 de accidente de circulaţie, din care au rezultat 1.859 de persoane decedate şi 8.155 de persoane grav rănite.


populare
astăzi

1 Străpungerea iminentă a primei galerii din cel mai mare tunel rutier al României, pe A1 Lugoj-Deva

2 Restaurarea Castrului Arutela pe Valea Oltului, ținta ironiilor online

3 Cine sunt judecătorii CCR care au votat amendamentul anti-Fritz

4 Cine îi plătește? / Călin Georgescu, la mănăstire, sub paza a cel puțin 12 bodyguarzi

5 „Virus", hackerul care a atacat NASA, prins la Sinaia cu un mecanism secret