UPDATE Amenințare cu bombă la o școală generală din municipiul Hunedoara; specialiștii fac verificări

Activitatea la Școala generală numărul 4 din municipiul Hunedoara a fost oprită joi dimineața după ce la numărul de urgență 112 a fost primit un telefon care anunța că în zonă a fost plasată o bombă. Peste 900 de elevi și 60 de profesori au fost evacuați.

Elevii și cadrele didactice au ieșit singuri din clădirea școlii, iar o parte dintre ei așteaptă ca specialiștii geniști să finalizeze verificările începute la fața locului. Circulația în zonă este restricționată.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, subcomisarul Bogdan Nițu, din primele verificări se pare că vocea care a sunat la 112 ar aparține unui copil.

La fața locului au fost mobilizate forțe ale SRI, ISU și Poliției, iar zona a fost izolată pentru ca specialiștii să poată efectua verificările care se impun în aceste situații.

În cazul în care informația nu se va adeveri se va trece la identificarea persoanei care a alertat autoritățile și la aplicarea măsurilor prevăzute de lege în astfel de cazuri.

AGERPRES/(AS — autor: Sorin Blada, editor: Mihai Simionescu)


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Remus Truică și Diana Cîtu s-au căsătorit la Monaco, în fosta vilă a lui Karl Lagerfeld

3 DOCUMENTE Filiera vaccinurilor anti-COVID

4 Lovitură de teatru în cazul Pașca! / „Probele administrate nu relevă situația unor persoane abandonate în condiții incompatibile cu existența umană”

5 Putin, ajuns la capăt de drum în Ucraina / Dictatorul rus nu mai are decât două alternative