Vaslui: Elev găsit decedat într-un centru de plasament al DGASPC

Un elev în vâstă de 17 ani, internat într-un centru de plasament din comuna Fălciu, aparținând Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vaslui, a fost găsit decedat, marți, în cameră de colegii săi, care se pregăteau să meargă la cursuri.

Aceștia au alertat instructorul, care, la rândul său, a apelat numărul de urgență 112 și a solicitat ajutorul Poliției. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Vaslui, la fața locului s-au prezentat mai mulți polițiști criminaliști, care au demarat o anchetă în acest caz.

'În cauză a fost dispusă efectuarea necropsiei, pentru a se stabili cu exactitate cauza decesului. Din primele verificări, cadavrul nu prezenta urme de violență. Sunt așteptate rezultatele autopsiei', a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ștraub.

Adolescentul decedat era cunoscut drept unul cuminte, care nu a făcut probleme în instituția în care se afla în plasament, el având și rezultate foarte bune la învățătură.

AGERPRES / (AS — autor: Loredana Ciobanu, editor: Marius Frățilă)


populare
astăzi

1 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

2 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

3 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România

4 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august

5 Atac uriaș, cu peste 600 de drone, asupra Rusiei. Cel puțin trei ținte majore au fost lovite