Coronavirus: Un angajat al NATO de la sediul din Bruxelles, testat pozitiv

NATO a anunţat luni un prim caz de infectare cu coronavirus în rândul personalului său de la sediul din Bruxelles, transmit dpa şi EFE.

Angajatul se află acum în autoizolare la domiciliu.

El a acuzat febră şi o stare generală proastă după ce a revenit dintr-o vacanţă în nordul Italiei.

Toţi colegii angajatului testat pozitiv au fost informaţi prompt şi lucrează acum de acasă, a precizat NATO într-un comunicat.

Alianţa înregistrase deja un prim caz pozitiv în rândul personalului de la cartierul militar general de la Mons, în sudul Belgiei. Persoana infectată revenise tot dintr-o vacanţă cu familia.

NATO a decis să suspende temporar anumite deplasări ale angajaţilor şi le-a recomandat să lucreze de acasă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului