Rezidenţii din Xi’an, China, au fost consemnaţi la domiciliu din cauza unui focar de COVID-19

Autorităţile din China au ordonat celor 13 milioane de rezidenţi din oraşul Xi’an din nord-estul ţării să rămână în locuinţe, pe măsură ce se depun eforturi de stopare a unui focar de COVID-19 izbucnit cu câteva săptămâni înainte de începerea Jocurilor Olimpice de Iarnă. Zeci de cazuri au fost depistate în Xi’an, oraş care atrage anual numeroşi turişti, mai ales pentru celebrele satui de teracotă care înfăţişează războinici, informează BBC./mbaciu/ilapadat

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 22 decembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...