VIDEO America, în flăcări!

America, în flăcări! 

A fost o nouă noapte de violențe în Statele Unite, a cincea la rând. Zeci de mii de oameni au ieșit din nou în stradă, indignați de moartea unui bărbat afro-american în timp ce era arestat cu brutalitate. Dar protestele par să nu mai fie deja doar despre moartea lui George Floyd, ci au devenit un pretext ca foarte mulți oameni să-și manifeste furia acumulată în timp.

Au fost vandalizate din nou clădiri, au fost atacați din nou polițiști și clădiri oficiale, au fost incendiate mașini ale poliției.

Oamenii legii au făcut uz de gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc, acolo unde a fost nevoie.

În mai multe orașe, inclusiv în Minneapolis, a fost interzisă circulația pe timp de noapte, astfel încât oamenii să stea în case.

Imagini din Los Angeles

Philadelphia

Ohio

Seattle


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor