VIDEO America, în flăcări!

America, în flăcări! 

A fost o nouă noapte de violențe în Statele Unite, a cincea la rând. Zeci de mii de oameni au ieșit din nou în stradă, indignați de moartea unui bărbat afro-american în timp ce era arestat cu brutalitate. Dar protestele par să nu mai fie deja doar despre moartea lui George Floyd, ci au devenit un pretext ca foarte mulți oameni să-și manifeste furia acumulată în timp.

Au fost vandalizate din nou clădiri, au fost atacați din nou polițiști și clădiri oficiale, au fost incendiate mașini ale poliției.

Oamenii legii au făcut uz de gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc, acolo unde a fost nevoie.

În mai multe orașe, inclusiv în Minneapolis, a fost interzisă circulația pe timp de noapte, astfel încât oamenii să stea în case.

Imagini din Los Angeles

Philadelphia

Ohio

Seattle


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA