Viktor Orbán l-a felicitat într-o scrisoare pe Petr Fiala, noul premier al Cehiei

Viktor Orbán, prim-ministrul ungar, l-a felicitat într-o scrisoare pe Petr Fiala, noul premier al Cehiei. Şeful Guvernului ungar a scris că Ungaria consideră Cehia ca fiind prieten şi partener strategic, iar provocările ultimilor ani, de exemplu, pandemia şi presiunea crescândă a migraţiei, au subliniat importanţa cooperării strânse dintre ţările Europei Centrale. Viktor Orbán şi-a exprimat speranţa că, împreună cu omologul său ceh, vor consolida în continuare relaţiile bilaterale excelente. Prim-ministrul ungar l-a asigurat pe Petr Fiala de faptul că Guvernul ungar este gata să coopereze pentru o Europă mai puternică, bazată pe ţări membre puternice./lendrefy/atataru

(MR1 RADIO KOSSUTH BUDAPESTA – 30 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”