Ai uitat să îţi declari TAXELE? Statul vrea să PLĂTEŞTI DUBLU

Taxele îi îngrijorează masiv pe români

Persoanele fizice si firmele care vor plati aceasta penalitate de nedeclarare nu vor fi insa scutite de achitarea celorlalte plati, reprezentand dobanzi si penalitati de intarziere, aferente datoriilor.

Noua penalitate a fost introdusa in ultima forma a proiectului noului Cod de Procedura Fiscala, retras de pe site-ul Ministerului Finantelor, desi la inceputul anului a fost puternic contestata de catre mediul de afaceri.

Documentul, citat de Mediafax, releva intentia Guvernului de a introduce o astfel de "penalitate de nedeclarare" pentru obligatiile fiscale principale nedeclarate de contribuabili/platitori si stabilite de organele de inspectie fiscala prin decizii de impunere. Mai multe pe Incont.ro.

Sursa: realitatea.net


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă