Germania închide cea mai veche centrală nucleară din țară

Centrala atomică Grafenrheinfeld, cea mai veche din Germania, și-a încetat sâmbătă, definitiv, activitatea, conform unui plan stabilit de Guvern după catastrofa de la centrala nucleară japoneză Fukushima. Planul prevede ca, în 2022, să fie închise toate centralele nucleare din țară, informează agenția EFE.

Grafenrheinfeld, operată de E.ON, avea 33 de ani de funcționare și este prima centrală care se închide în cea de-a doua etapă a strategiei energetice, aprobată în 2011 de către cancelarul german, Angela Merkel, după ratificarea unui angajament asumat, cu un deceniu înainte, de predecesorul său, social-democratul Gerhard Schroeder.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți