Homor (Metrorex): Magistrala 5 de metrou Drumul Taberei - Pantelimon va fi gata la sfârșitul anului viitor

Magistrala 5 de metrou Drumul Taberei - Pantelimon va fi gata la sfârșitul anului viitor, tunelul fiind realizat în proporție de 80%, a declarat, joi, Cătălin Homor, directorul general al Metrorex. "Magistrala 5 va fi gata la sfârșitul anului 2016. Situația este destul de bună. Tunelul este realizat în proporție de 80%. În ceea ce privește structura stațiilor, aceasta este undeva spre 95 — 98%. În momentul de față este în curs procedura de licitație pentru finisaje", a spus Homor, în cadrul evenimentului de punere în funcțiune a echipamentului care a început execuția tunelelor pentru stația de metrou Străulești.

El a precizat că termenul de finalizare al lucrărilor pe Magistrala 5 este de 16 luni.

"Termenul pentru acele lucrări este de 16 luni. Ne încadrăm în termen. Sperăm să nu intervină evenimente imprevizibile incontrolabile de către Metrorex astfel încât să putem respecta termenele și să punem în funcțiune la sfârșitul anului 2016", a mai afirmat directorul general al Metrorex. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului