Leul a pierdut aproape 16% față de franc într-o singură zi la cursul BNR; minim istoric

Leul a pierdut aproape 16% față de franc într-o singură zi la cursul BNR; minim istoric

Moneda națională s-a depreciat joi, puternic, față de francul elvețian, pe fondul deciziei Băncii Naționale a Elveției de a elimina bariera de apreciere a monedei naționale față de euro. Astfel, Banca Națională a României a calculat un curs de 4,3287 lei/franc, cu 58,7 bani (15,7%) peste cel din ședința de miercuri, de 3,7415 lei/franc.

Pentru euro, Banca Națională a calculat un curs de 4,5034 lei/euro, în creștere cu 0,99 bani (0,22%) comparativ cu valoarea de 4,4935 lei/euro din ședința precedentă.

Leul s-a depreciat și față de dolarul american, cu 2,80 bani (0,73%), la un curs de referință de 3,8510 lei/dolar, în comparație cu 3,8230 lei/dolar, în ședința de miercuri.

Și gramul de aur s-a scumpit, joi, cu 1,84 lei bani (1,22%), până la valoarea de 152,8100 lei, față de 150,9689 lei, la cât a fost cotat miercuri.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Paula Seling, aspru criticată în Moldova după un moment de prostie pură în plină discuție despre unire

2 BREAKING Fals grosolan în expertiza cu care Lia Savonea a blocat verdictul Curții Constituționale privind pensiile magistraților

3 Afacerea secolului la granița României: „Ar fi păcat să ratăm momentul”. Planul propus de Armand Goșu pentru reconstrucția Ucrainei

4 Voi ați citit ce i-a scris Trump premierului Norvegiei?

5 Semne că Vladimir Putin are în vedere invadarea unei țări NATO în 2026, într-o ultimă încercare de a-și consolida moștenirea