Ministrul Finanțelor, Anca Dragu, participă luni și marți la reuniunea Consiliului ECOFIN de la Bruxelles

Ministrul Finanțelor Publice, Anca Dragu, participă în perioada 7-8 decembrie 2015 la reuniunea Consiliului ECOFIN de la Bruxelles, informează ministerul de resort.

Printre cele mai importante subiecte aflate pe agenda reuniunii se numără propunerea de directivă privind baza comună consolidată de impozitare, finalizarea Uniunii Bancare — propunerea de regulament al Parlamentului European și al Consiliului pentru stabilirea unui sistem european de garantare a depozitelor, Analiza Anuală a Creșterii 2016 și Raportul Comisiei Europene privind Mecanismul de Alertă 2016.

De asemenea, vor fi abordate și teme legate de flexibilitățile din Pactul de Stabilitate și Creștere și Raportul anual al Curții Europene de Conturi privind execuția bugetului UE pentru exercițiul financiar 2014.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Primele detalii concrete despre ancheta în care i-a fost confiscat telefonul lui Arafat

2 De citit...

3 Bolojan / Coaliția a ajuns la un acord pentru creșterea vârstei de pensionare pentru polițiști și militari

4 Priviți, procurorii au găsit 350.000 de euro în cutii de pantofi la fostul șef de cabinet al lui Grindeanu, actualul șef al Autorității Rutiere

5 Lovitură pentru Washington / Italia a refuzat accesul bombardierelor SUA la baza strategică din Sicilia, deși avioanele erau deja în aer