Numărul restanțierilor persoane fizice la IFN-uri și bănci a crescut cu 3,7%, în aprilie

Numărul restanțierilor persoane fizice la Instituțiile Financiare Nebancare /IFN/ și bănci a ajuns, în aprilie, la 702.339 persoane, cu 3,73% mai multe comparativ cu finalul aceleiași luni din 2014, se arată în datele publicate de Banca Națională a României (BNR).

Potrivit sursei citate, față de luna martie, numărul restanțierilor a scăzut cu 1,61%.

Numărul total al restanțelor era, la finele lunii aprilie, de 934.104, valoarea totală a acestora fiind de peste 11,503 miliarde lei. Din această sumă, peste 4,3 miliarde de lei reprezentau restanțe în moneda națională, circa 5,052 miliarde lei erau restanțe în euro, iar restul în dolari SUA și alte valute.

AGERPRES/(AS — autor: Florin Bărbuță, editor: Daniel Badea)


populare
astăzi

1 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

2 Foarte interesante amănunte...

3 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

4 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România

5 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski