România a înregistrat în iunie cea mai mare scădere anuală a lucrărilor de construcţii din Uniunea Europeană

La nivelul Uniunii Europene, lucrările de construcţii au scăzut cu 0,5% în iunie, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, timp ce în zona euro lucrările de construcţii au înregistrat un declin de 2,3%.

De asemenea, România se situează şi pe primele locuri în ceea ce priveşte scăderea lucrărilor de construcţii în luna iunie 2014 comparativ cu luna mai 2014, cu un recul de 2,6%, scăderi mai mari fiind înregistrate doar în Ungaria (-7,5%) şi Spania (-2,9%).

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Scârbos ipochimen / Lașul de la PNL care a făcut scandal după ce a primit ordin de mobilizare continuă să facă valuri

3 Se rescrie istoria după desecretizarea arhivelor diplomatice? Cele trei puncte critice din dosarele Ministerului de Externe

4 De unde rezultă că Grindeanu a transformat PSD într-o sursă de sinecuri pentru toți cei apropiați...

5 „Arată apocaliptic”. Imaginile dezolante dintr-un mall uriaș din Moscova, oglinda efectelor economice generate de război