„Situaţia este dramatică. Preţul energiei se va prăbuşi în continuare“

Marii jucători din energie spun că sunt aproape de limită din cauza căderii preţurilor şi a faptului că nu reuşesc deloc să semneze contracte pe termen lung.

„Eu pot să-mi dau toţi oamenii afară şi tot nu scot preţul la care se vinde acum energia“, spune Laurenţiu Ciurel, directorul general al Complexului Energetic Olte­nia, structură cu peste 18.600 de oameni care grupează cele mai mari termocentrale pe lignit din ţară.

Este al doilea semnal de alarmă pe care un mare producător de energie îl trage după ce, recent, Daniela Lulache, directorul general al Nuclearelec­trica, spunea că lipsa de apetit a consumatorilor pentru contractele pe termen lung de achiziţie de energie a devenit „în­spăi­mântătoare.“

Perioada de la finalul anului era în mod tradiţional intervalul în care marii producători de energie îşi securizau încasările pentru anul viitor prin încheierea contractelor pe termen lung.


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade