PREMII NOBEL Pakistaneza Malala și indianul Satyarthi au câștigat Nobelul pentru Pace

Tânăra pakistaneză Malala Yousafzai și indianul Kailash Satyarthi au câștigat vineri Premiul Nobel pentru Pace 'pentru lupta lor împotriva opresiunii copiilor și a tinerilor și pentru dreptul tuturor copiilor la educație', a anunțat Comitetul Nobel.

Malala Yousafzai, în vârstă de 17 ani, a fost împușcată în cap de talibani în urmă cu doi ani pentru că a militat pentru dreptul fetelor la educație. Kailash Satyarthi, din India, este un apărător al drepturilor copiilor.

'Copii trebuie să meargă la școală și să nu fie exploatați din punct de vedere financiar', a spus președintele Comitetului Nobel norvegian, Thorbjoern Jagland.

Premiul, în valoare de circa 1,1 milioane de dolari, va fi decernat la Oslo la 10 decembrie, ziua în care este comemorată moartea industriașului suedez Alfred Nobel, care a fondat în testamentul său din 1985 premiile care-i poartă numele.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor