Acte de vandalism la o şcoală evreiască din Copenhaga: pe clădire au fost scrise mesaje pro-Palestina

„Pe ziduri au fost scrise mesaje cu caracter politic, dar nu ştim a cui este responsabilitatea”, a declarat Jan Hansen, directorul Şcolii Carolineskolen.

Pe zidurile instituţiei de învăţământ au fost scrise mesajele „Nu este pace în Gaza” şi „Nu este pace pentru porcii sionişti”.

„Unii părinţi au refuzat să îşi aducă la şcoală copiii astăzi, iar alţi elevi sunt trişti şi puţin speriaţi”, a precizat directorul.

Înfiinţată în anul 1805, şcoala, care include şi o grădiniţă, se prezintă ca fiind a doua cea mai veche instituţie educaţională evreiască din lume care încă îşi desfăşoară activitatea.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Primele rezultate parțiale oficiale

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”