Alerta cu bombă de pe aeroportul din Sofia a fost falsă; nicio bombă nu a fost descoperită

Alerta cu bombă de la aeroportul din Sofia s-a dovedit a fi falsă, deoarece echipele specializate nu au găsit nicio bombă la fața locului, dar toate zborurile de la Terminalul 1 au fost redirecționate marți către Terminalul 2, a anunțat Ministerul de Interne al Bulgariei, potrivit agenției BTA. Niciun zbor nu a fost anulat pe durata zilei de marți pe aeroportul din capitala bulgară.

Terminalul 1 al aeroportului din Sofia a fost închis din cauza suspiciunilor că o bombă s-ar fi aflat într-o furgonetă parcată în apropiere . Mașina a fost parcată de un pasager care s-a îmbarcat într-un zbor marți dimineața la ora 5.00, a precizat poliția. La ora 16.00 o parte din bagajul care se afla în autovehicul a fost detonat într-o explozie controlată.

Șeful Poliției de frontieră, Antonio Nikolov, a spus că pasagerul respectiv este un cetățean străin, dar nu a dat publicității identitatea acestuia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Priviți, o poză care spune multe...

3 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

4 VIDEO Trupa Nordis prezintă...

5 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”