ALERTĂ cu bombă la bordul unui avion. Aterizare de urgenţă în Bulgaria

Un avion care efectua o cursă din capitala Poloniei, Varşovia, în staţiunea egipteană Hurghada a aterizat joi de urgenţă la Burgas, în estul Bulgariei, în urma unei alerte cu bombă la bordul său, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

'Un pasager a informat despre existenţa unor explozibili la bordul avionului, care a aterizat de urgenţă pe aeroportul din Burgas la ora locală 05:54 (03:45 GMT)', a declarat purtătorul de cuvânt al aeroportului, Kristina Neikova. 

Cei 161 de pasageri polonezi au fost evacuaţi şi serviciile de securitate examinează avionul care decolase din Varşovia şi se îndrepta spre Hurghada, staţiune egipteană la Marea Roşie. Pasagerul care a declanşat alerta cu bombă, în vârstă de 64 de ani, este în prezent interogat.


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori despre atacul de la Cadastru

2 Ce urmează săptămâna viitoare? / România, victima unui război gri despre care nimeni nu spune adevărul?

3 Rețea de milioane la Muntele Athos: Pelerinii români, ținta unei afaceri ilicite

4 Crater în Brăila / O rachetă lansată de avionul italian a ratat ținta dronei

5 Misterul cetății gigantice din Banat