ALERTĂ de poluare la Budapesta

O alertă de poluare a fost emisă la Budapesta, din cauză că, în ultimele zile, concentraţia particulelor de praf nu a scăzut la "nivelul dorit", a anunţat biroul primarului capitalei ungare luni.

Autorităţile au măsurat o concentraţie de particule de praf care depăşeşte "nivelul de aleră", ceea ce înseamnă că poate fi periculos pentru anumite grupuri sensibile, precum copiii sau persoanele cu afecţiuni cronice.

Niveluri foarte ridicate au fost raportate la complexul sportiv Honved, în sectorul 13, în zona Pieţei Erzsebet din sectorul 5 şi a Pieţei Dezso Kosztolanyi din sectorul 11.

Alerta de smog a intrat în vigoare duminică dimineaţa, "până la noi ordine", potrivit MTI.

Locuitorii capitalei sunt sfătuiţi să evite zonele poluate şi să se abţină să folosească vehicule private.

 


populare
astăzi

1 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

2 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

3 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor

4 Încărcătură secretă a unui petrolier rusesc din flota fantomă: nava „Universal” ar fi transportat echipamente și provizii pentru armata lui Putin

5 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...