Atentate la Paris: Muzeele, bibliotecile, instituțiile de învățământ și piețele alimentare din capitala franceză sunt închise

Autoritățile din Paris au anunțat că toate muzeele, bibliotecile, instituțiile de învățământ și piețele alimentare vor rămâne închise sâmbătă, după seria de atentate teroriste comise vineri noaptea în capitala franceză și soldate cu cel puțin 120 de morți și peste 200 de răniți, dintre care 80 se află în stare gravă, transmite DPA. 'Școlile, muzeele, bibliotecile, sălile de gimnastică, piscinele și piețele alimentare vor rămâne toate închise', a scris primăria Parisului pe Twitter.

Spitalele din capitala franceză au activat așa-numitul 'plan alb', ce presupune stare de urgență la toate obiectivele de sănătate publică, potrivit cotidianului Le Monde.

Ministerul Educației francez a anunțat pe rețelele de socializare online că toate excursiile școlare din acest weekend au fost anulate, iar toate universitățile din zona Parisului vor rămâne închise sâmbătă.

Companiile aeriene germane Lufthansa și Germanwings au anunțat că toate zborurile spre Paris se vor desfășura sâmbătă 'potrivit programării'.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

5 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor