Atentatele de la Paris: Jean-Claude Juncker "profund șocat", își exprimă "solidaritatea"

Atentatele de la Paris: Jean-Claude Juncker "profund șocat", își exprimă "solidaritatea"

Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a afirmat că este "profund șocat" în urma atacurilor care au avut loc vineri seară la Paris și în zona Stade de France, în nordul capitalei, exprimând în același timp "solidaritatea" UE, transmite AFP.

"Sunt profund șocat de evenimentele de la Paris. Ne exprimăm deplina solidaritate cu poporul francez", a scris Jean-Claude Juncker într-un mesaj pe Twitter, în timp ce ultimul bilanț anunță cel puțin 60 de morți.

La rândul său premierul Belgiei, Charles Michel, a prezentat "condoleanțe" și a dat asigurări, pe contul său de Twitter, că "Belgia este alături de Franța".

AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 BREAKING Curtea de Justiție a UE a stabilit că salariile și pensiile magistraților din România trebuie să fie mari, dar corelate cu salariul mediu di…

3 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea

4 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

5 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”