Barack Obama o va nominaliza pe Loretta Lynch în funcţia de procuror general al SUA

Barack Obama o va nominaliza pe Loretta Lynch în funcţia de procuror general al SUA

Preşedintele american, Barack Obama, intenţionează să o numească pe Loretta Lynch în funcţia de procuror general al Statelor Unite, afirmă surse citate de CNN.

Loretta Lynch are 55 de ani şi este procuror în districtul new-yorkez Brooklyn. Dacă va fi numită în funcţie, Lynch ar fi prima femeie afro-americană în postul de procuror general şi de secretar american al Justiţiei.

Numirea Lorettei Lynch - care are experienţă în drepturi civice şi în dosare privind fraude corporatiste - va trebui să primească aprobarea Senatului Statelor Unite.

Procurorul general în exerciţiu, Eric Holder, a anunţat în septembrie că se va retrage din funcţie.

 


populare
astăzi

1 Cine e femeia care a atras toate privirile la parada de la Arcul de Triumf. Președintele Nicușor Dan s-a oprit și a salutat-o

2 BREAKING Luați-o pe asta cu Băluță!

3 „Polonezii au dat lovitura de grație Ungariei: au participat și la festivitățile care au marcat anexarea Transilvaniei”

4 „Să îi concedieze imediat”. Mesajul vehement adresat de 1 Decembrie către Nicușor Dan de un fost consilier al lui Traian Băsescu

5 „Lui îi plăcea cu iahtul. Du-te, ia-ţi iahtul, şi pleacă!”