Bărbați înarmați, presupuși jihadiști, au atacat hotelul Radisson din Bamako; se crede că au luat ostatici

Bărbați înarmați, presupuși jihadiști, au atacat hotelul Radisson din Bamako; se crede că au luat ostatici

Un schimb de focuri era în curs de desfășurare vineri dimineață la Hotelul Radisson din Bamako (capitala Mali), după ce bărbați înarmați, presupuși jihadiști, au atacat hotelul, unde se crede că au luat ostatici.

'Dis-de-dimineață s-au auzit focuri de armă. Se pare că este vorba de o tentativă de a lua ostatici. Poliția se află la fața locului și încercuiește zona', a declarat o sursă de securitate pentru Reuters, care a adăugat că poliția a creat un perimetru de securitate în jurul hotelului.

Potrivit site-ul Mali Actu, locuitorii din zonă s-au trezit vineri devreme în zgomotul focurilor de armă și al sirenelor mașinilor de pompieri.

Potrivit unor surse citate de Mali Actu, bărbați înarmați au deschis focul asupra paznicilor hotelului și au intrat în hotel, care are 190 de camere. Schimbul de focuri 'are loc la etajul șapte, jihadiștii sunt pe cale să deschidă focul pe culoar', a declarat o sursă de securitate, citată de AFP. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

4 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma

5 Mircea Coșea / Guvernul Bolojan a transformat criza bugetară în criză economică. Vom intra în colaps