Băsescu despre Ucraina: Nu sunt încrezător în armistiţiul semnat astăzi. Nu văd o evoluţie favorabilă

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că nu este încrezător în armistiţiul semnat vineri între reprezentanţi ai Guvernului ucrainean şi ai rebelilor proruşi, el spunând că, dimpotrivă, nu vede o evoluţie favorabilă.

”Eu, unul, nu sunt încrezător în armistiţiul semnat astăzi”, a spus Traian Băsescu .

Preşedintele a precizat că, dimpotrivă, nu vede o evoluţie favorabilă pentru integritatea teritorială şi suveranitatea Ucrainei aupra întregului teritoriu, chiar fără Crimeea.

Şeful statului a mai spus că, în opinia sa, va fi creată în sudul Ucrainei ”o Transnistrie mai mare”.



populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului