Brazilia/alegeri: Rousseff, în frunte cu 40,3% din voturi, potrivit primelor date oficiale

Președinta braziliană de stânga, Dilma Rousseff, candidată din partea Partidului Muncitorilor (PT) la propria succesiune, a obținut în urma alegerilor desfășurate duminică 40,3% din opțiunile exprimate, după numărarea a 78,5% din buletinele de vot, anunță un prim buletin oficial, preluat de EFE.

Tribunalul Superior Electoral a informat că pe locul al doilea s-a clasat social-democratul Aecio Neves, cu 35,15%, iar pe poziția a treia ecologista Marina Silva, din partea Partidului Socialist Brazilian (PSB), cu 20,91%.

Dacă niciunul dintre candidați nu va depăși pragul de 50%, se va organiza turul al doilea, prevăzut pentru 26 octombrie, în care se vor confrunta Rousseff și Neves.

AGERPRES


populare
astăzi

1 MAI, contestat: „Au nevoie doar de proști fără studii” / Master rapid de ofițeri în un an exclude agenții cu experiență

2 Numerele câștigătoare la Loto, duminică, 19 iulie. Report de peste 8,12 milioane de euro la Loto 6 / 49

3 Viperele, active pe trasee / Primul ajutor vital și zonele unde riscul e mai mare

4 Litoralul comunist / când vacanța la mare era o evadare din lipsuri și control

5 Generalul Gheorghiță Vlad, imperturbabil în fața unui incident cu un militar la Ziua Aviației