Bulgaria: Șeful Poliției de frontieră a fost destituit pentru ineficiența luptei contra imigrației ilegale și contrabandei

Bulgaria: Șeful Poliției de frontieră a fost destituit pentru ineficiența luptei contra imigrației ilegale și contrabandei

Directorul Poliției de frontieră bulgare, Milen Penev, a fost destituit marți din cauza rezultatelor insuficiente în combaterea contrabandei și a imigrației ilegale, a anunțat guvernul de la Sofia, potrivit BTA și AFP. ''Nu avem motive de ce să fim mândri în legătură cu lupta contra imigrației ilegale și a contrabandei'', a declarat secretarul general al Ministerului de Interne bulgar, Gheorghi Kostov.

De asemenea, au mai fost concediați 25 de vameși bulgari de la principalul punct de trecere a frontierei cu Turcia, Kapitan-Andreevo, Motivele exacte ale sancțiunii nu au fost detaliate.

Noul director al Poliției de frontieră bulgare, Antonio Anghelov, a promis să conducă ''o luptă fără compromisuri contra corupției''. Anghelov a fost ofițer de poliție criminalistică la Sofia și are experiență în combaterea criminalității organizate.

În total, 3.200 de refugiați, în creștere cu 60% în ultimul an, au reușit să intre în Bulgaria în primul trimestru al acestui an, în pofida ridicării unui gard de sârmă ghimpată pe o parte a liniei frontierei cu Turcia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mesajul terifiant despre un nou război mondial, transmis românilor de un cunoscut strateg israelian: „E cât se poate de posibil”

2 BREAKING Cine era afaceristul care a murit în accidentul aviatic din județul Vaslui

3 „Nimeni nu vorbește despre asta”. Iancu Guda anunță primele semne bune din economie

4 Interesantă poveste...

5 Trei ofițeri de poliție anticorupție, reținuți alături de alte opt persoane pentru contrabandă cu mărfuri din Turcia. Încă un șef de poliție are contr…