Cei 17 bolnavi de Ebola care au fugit dintr-un centru din capitala Liberiei au fost găsiţi

Cei 17 bolnavi de Ebola care au fugit dintr-un centru din capitala Liberiei au fost găsiţi

Cei 17 bolnavi de Ebola care au fugit dintr-un centru de izolare din Monrovia, atacat în weekend, au fost găsiţi, a anunţat marţi ministrul liberian pentru Informaţii Lewis Brown.

Cei 17 bolnavi de Ebola care au fugit dintr-un centru din capitala Liberiei au fost găsiţi (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Ministrul a mai anunţat că şase membri ai personalului din domeniul Sănătăţii care au fost contaminaţi reacţionează pozitiv la un ser experimental american.

"Cei 17 pacienţi care au fugit din centrul pentru bolnavi de Ebola au fost găsiţi toţi. S-au dus singuri la spitalul JFK", principala instituţie din ţară, a declarat ministrul pentru AFP.

Ei au fost admişi într-un centru de izolare, în cartierul West Point, la periferia Monroviei, în vederea transferării într-un spital.

Acest centru a fost atacat şi jefuit în noaptea de sâmbătă spre duminică de către bărbaţi înarmaţi cu bâte şi cuţite care afirmau că nu cred în prezenţa Ebolei în ţară.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce se întâmplă în Germania?

2 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

3 Mutare misterioasă a Ucrainei?

4 De citit...

5 Surprinzătoarele declarații ale generalului american Philip Breedlove despre baza Mihail Kogălniceanu!