Chișinăul va prelungi contractul cu Gazprom și speră să obțină o scădere a prețului (ministrul moldovean al economiei)

Chișinăul va prelungi luna aceasta contractul cu concernul rus Gazprom pentru livrarea de gaze naturale, a anunțat ministrul moldovean al economiei, Adrian Candu, dând asigurări că Republica Moldova nu va rămâne fără gaz în perioada de iarnă.

"Fără gaz nu vom rămâne în această iarnă. Vrem ca, până la 1 noiembrie, contractul să fie prelungit. Nu vom aștepta până la 31 decembrie', data când expiră actualul contract, a afirmat Candu într-o declarație pentru un post de televiziune de la Chișinău, după cum informează Radio Europa Liberă și RIA Novosti.

Ministrul moldovean a adăugat că Republica Moldova a primit asigurări de la Gazprom privind continuarea livrărilor de gaze și că speră chiar ca în noul contract prețul gazelor să fie cu cel puțin cinci dolari mai mic decât cel actual, care este de 374 de dolari pentru mia de metri cubi.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Părinții primarului Negoiță au dat 2,8 milioane de euro pe o vilă în Italia în Civitavecchia cu 23 de camere și un restaurant pe plajă

2 Pericolul unei revolte la Moscova a apropiaților lui Serghei Șoigu. Presa rusă: Kremlinul blochează internetul în centrul capitalei ruse

3 DOCUMENTE Miza e protejarea lui Voineag / Conflict major între CSM-Secția pentru procurori și Inspecția Judiciară din cauza documentarului Recorder

4 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

5 SUA a cerut Israelului să nu mai atace unele obiective din Iran. Motivele îngrijorării Washingtonului