Condamnarea lui Mubarak la trei ani de închisoare, anulată; dosarul va fi rejudecat

Condamnarea lui Mubarak la trei ani de închisoare, anulată; dosarul va fi rejudecat

Condamnarea la trei ani de închisoare pentru fostul președinte egiptean Hosni Mubarak a fost anulată marți, în apel, de Curtea de Casație de la Cairo, în ultimul său proces, care a menținut detenția sa într-un spital militar, relatează France Presse.

Cu toate acestea, după verdictul de marți nu este foarte clar dacă Mubarak, constrâns să demisioneze în urma unei revolte populare în februarie 2011 după 30 de ani cât s-a aflat la putere, va fi rejudecat în această afacere de corupție sau dacă este liber de facto.

Potrivit EFE, instanța de judecată a dispus rejudecarea cauzei în acest caz de deturnare de fonduri publice legate de bugetul palatului prezidențial.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 Stenograme explozive / când l-a avertizat Putin pe Bush că Ucraina va declanșa o confruntare de durată

4 Amănunte care dau fiori despre cum și-a obținut Putin emisarul american preferat

5 Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”