"Credibilitatea" înregistrării video care anunță execuția unui ostatic japonez este "ridicată" (premierul Abe)

"Credibilitatea" înregistrării video care anunță execuția unui ostatic japonez este "ridicată" (premierul Abe)

Premierul japonez, Shinzo Abe, a apreciat duminică dimineață ca "ridicată" "credibilitatea" înregistrării video anunțând execuția unui ostatic nipon de către gruparea jihadistă Statul Islamic, scrie AFP.

"Ne gândim că credibilitatea acestor este ridicată", a afirmat el în cursul unei dezbateri televizate, coroborând declarații anterioare ale președintelui american, Barack Obama, cu privire la autenticitatea înregistrării postate pe internet de jihadiști.

Gruparea islamistă radicală a publicat marți o înregistrare în care solicita să primească în cel mult 72 de ore o răscumpărare de 200 de milioane de dolari pentru eliberarea a doi ostatici japonezi, amenințând că în caz contrar îi va executa.


În imaginile difuzate sâmbătă, singurul ostatic rămas în viață — dacă moartea celuilalt va fi confirmată — afirmă că jihadiștii nu mai vor bani, ci eliberarea unei luptătoare islamiste, deținută în Iordania.AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine e femeia care a atras toate privirile la parada de la Arcul de Triumf. Președintele Nicușor Dan s-a oprit și a salutat-o

2 „Lui îi plăcea cu iahtul. Du-te, ia-ţi iahtul, şi pleacă!”

3 Cum l-a găsit ANAF pe bărbatul care a făcut 700.000 de euro din OnlyFans și nu i-a declarat

4 „Să îi concedieze imediat”. Mesajul vehement adresat de 1 Decembrie către Nicușor Dan de un fost consilier al lui Traian Băsescu

5 Noile poduri construite în România fac furori. Investițiile majore au devenit emblemele unor orașe