Creștere puternică a incidentelor implicând avioane militare ruse care zboară "în orb" (UE)

Agenția Europeană pentru Securitate Aeriană (AESA) a constatat în 2014 o "creștere semnificativă" a "incidentelor de securitate" deasupra Mării Baltice, în care avioane de pasageri au trecut prin apropierea unui aparat militar rus devenit invizibil după ce a tăiat orice comunicație asupra poziției sale, relatează AFP. În 2014, numai deasupra Mării Baltice au fost declarate 16 incidente implicând aparate militare "necooperante", dintre care trei au implicat pătrunderea în spațiul aerian al statelor, iar 13 apropierea periculoasă de un avion civil, arată acest studiu comandat de Comisia Europeană, publicat marți.

Comparat cu 2013, numărul lor s-a mărit de patru ori.

"În două cazuri, rapoartele piloților și ale Autorităților pentru controlul traficului aerian au afirmat că, dacă nu ar fi fost luată nicio măsură de evitare, riscul unei ciocniri ar fi fost foarte mare", precizează raportul. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 Voi ați citit asta? /

3 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

4 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

5 Foarte interesante amănunte...