Egipt: Închisoare pe viață pentru 230 de manifestanți anti-Mubarak

Egipt: Închisoare pe viață pentru 230 de manifestanți anti-Mubarak

Un număr de 230 de manifestanți implicați în revolta care l-a alungat de la putere pe fostul președinte egiptean Hosni Mubarak în 2011 au fost condamnați la închisoare pe viață, printre care și unul dintre liderii lor, Ahmed Douma, au anunțat surse judiciare citate de AFP și Reuters.

De asemenea, 39 de minori au fost condamnați la zece ani de închisoare de același tribunal pentru responsabilitatea lor în ciocnirile cu forțele de ordine în 2011.

Ahmed Douma, o figură de prim-plan în revolta prodemocrație în urma căruia Hosni Mubarak a fost înlăturat de la putere, a fost condamnat pentru revoltă, incitare la violență și atacarea forțelor de ordine în 2011. El s-a aflat printre protestatarii din Cairo și din alte orașe care au cerut Consiliului militar care a condus Egiptul timp de 18 luni după plecarea lui Mubarak să renunțe la putere.

Verdictul de miercuri include și o amendă de 17 milioane de lire egiptene (2 milioane de dolari). AGERPRES


populare
astăzi

1 Gest disperat al unui cabanier / „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”

2 VIDEO Bradford, Europa...

3 Cristi Borcea, în căutarea elixirului tinereții. Imagini grăitoare, după „n” intervenții estetice ale fostului conducător dinamovist

4 Autostrăzile ocolesc aproape jumătate din județele României. Harta „zonelor defavorizate” de infrastructură rutieră

5 „De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei