Estonia: Coaliția de centru stânga la putere câștigă alegerile parlamentare (rezultate parțiale)

Coaliția de centru stânga aflată la putere în Estonia s-a clasat primul loc în alegerile parlamentare, după numărarea a jumătate din buletinele de vot, în dauna partidului prorus Centru, potrivit rezultatelor parțiale publicate duminică seară pe site-ul Comisiei electorale, notează AFP.

Dacă aceste rezultate se vor confirma, partidul Reformist al premierului Taavi Roivas și aliații săi social-democrați vor dispune de o majoritate de 54 de locuri din totalul celor 101 locuri ale Parlamentului de la Tallinn. Formațiunea Centru va avea 14 deputați, față de 26 în legislativul actual. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’

4 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

5 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”