Estonia cumpără 44 de tancuri din Olanda

Estonia a semnat cu Olanda un acord privind cumpărarea a 44 de vehicule militare de asalt, pe fondul tensiunilor cu Rusia din cauza crizei din Ucraina.

Autorităţile nu au furnizat informaţii despre valoarea contractului privind vânzarea celor 44 de vehicule CV90 cu şenile, dar experţii estimează că preţul ar fi de 100 de milioane de euro.

"Contratul tocmai a fost semnat", a declarat Lisa Hartog, purtătorul de cuvânt al Ministerului olandez al Apărării.

Ministrul eston al Apărării, Sven Mikser, s-a aflat marţi la Haga, pentru discuţii cu omologul său olandez, Jeanine Hennis-Plasschaert, pe tema cooperării bilaterale.

Un exerciţiu comun privind utilizarea tancurilor CV90 este programat în februarie 2015.

Într-un alt contract, Estonia a cumpărat şi şase tancuri de tip Leopard.

 


populare
astăzi

1 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

2 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

3 Președintele iranian, Pezeshkian, se îndoiește de identitatea noului lider suprem

4 Dezbatere aprinsă / Prețurile din Brașov și Bran, mai mari ca în vestul Europei?

5 Faraonu de la Madrid, întâlnire de gradul zero cu „sora” Alina Stoica, văduva temutului Dorel Hanea