Explozie puternică la o uzină de produse chimice din nordul Germaniei

O explozie puternică s-a produs marţi seara într-o uzină de produse chimice, în apropiere de oraşul Bremen, în nordul Germaniei, a anunţat un purtător de cuvânt al pompierilor, fără a preciza dacă incidentul s-a soldat cu victime.

Totuşi un purtător de cuvânt al poliţiei locale, citat de publicaţia germană Bild, a declarat că "un angajat al uzinei a fost dat dispărut", iar un rănit era în curs de evacuare dintr-o clădire.

"Casele din apropiere au fost afectate de explozie", a adăugat acest purtător de cuvânt, Marcus Neumann.

Explozia s-a produs în Ritterhude, un oraş cu 15.000 de locuitori, situat la nord de Bremen.

Ea a fost auzită la o distanţă de câţiva kilometri, iar "mai multe clădiri" ale uzinei au fost cuprinse de flăcări, a precizat purtătorul de cuvânt al pompierilor.

Potrivit site-ului cotidianului Bild, o clădire s-a prăbuşit. Au fost mobilizaţi aproximativ 300 de pompieri şi 60 de poliţişti.

Locuitorii din zonă au fost sfătuiţi să închidă uşile şi ferestrele, potrivit postului de radio local Radio Bremen.

 


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

3 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august

4 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

5 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2