Explozii de hidrogen într-o uzină din sud-vestul Japoniei

Mai multe explozii de hidrogen s-au produs marți dimineață într-o uzină din sud-vestul Japoniei, aparent fără a provoca răniți, potrivit mass-media și serviciilor de pompieri, informează AFP. Deflagrațiile succesive au avut loc la Kita-Kyushu în jurul orei locale 6.20 (luni 21.20 GMT) într-un complex chimic al grupului Shinko Alumer. Muncitorii au reușit să părăsească locul nevătămați și pompierii au intervenit cu 16 autospeciale, potrivit primelor informații furnizate de canalul public NHK.

Shinko Alumer produce mai ales plăci de aluminiu.

Un nor gros de fum alb se degaja din situl industrial, potrivit imaginilor difuzate de televiziune. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului