Fotbal: FIFA/corupție - Unele bănci ar putea fi vizate de ancheta autorităților americane

Potrivit Financial Times, autoritățile americane amenință cu sancțiunea mai multe bănci pentru că nu au semnalat activități suspecte privind conturile legate de Federația internațională de fotbal (FIFA), scrie cotidianul sportiv L'Equipe.

Băncile americane JPMorgan, Bank of America și Citigroup, cele elvețiene Credit Suisse și UBS, precum și băncile britanice HSBC și Standard Chartered fac parte dintre instituțiile bancare citate. Ele discută oricum cu justiția din Statele Unite în cadrul anchetei privind corupția din cadrul FIFA.

Biroul procurorului general al Elveției (OAG) a precizat că a ''primit circa 133 de rapoarte de activitate presupus suspectă (...) legate de procedurile judiciare aflate în curs în privința atribuirii Mondialelor 2018 și 2022''.

În actul său de acuzare dezvăluit în luna mai, justiția americană estimează la circa 150 milioane dolari mita și comisioanele ilegale care au circulat la vârful fotbalului mondial începând din anii 1990.

AGERPRES


populare
astăzi

1 E paranoia la Kremlin / Se pregătește debarcarea lui Putin?

2 „Doamna care dijmuia banii copiilor bolnavi de cancer” / Olguța Vasilescu, atac dement la adresa Oanei Gheorghiu

3 Imaginile furtunii din Constanța au devenit virale pe internet. Dacă vezi așa ceva „fugi sau scoți telefonul?”, întreabă un internaut

4 Adevărul despre cea mai fatală femeie a începutului de secol XX. Olandeza care a devenit ultima mare curtezană a Europei și prețul succesului

5 Ce au mâncat liderii NATO la Summitul B9. Mark Rutte a refuzat un preparat celebru