Franța: Mai multe lăcașuri de cult musulmane, ținte ale unor atacuri

Franța: Mai multe lăcașuri de cult musulmane, ținte ale unor atacuri

Lăcașuri de cult musulmane au fost vizate de atentate în trei orașe ale Franței începând de miercuri seara, fără a provoca victime, au anunțat joi surse judiciare citate de AFP.

Trei grenade au fost lansate asupra unei moschei la Mans (vest), două focuri de armă au fost trase împotriva unui loc de rugăciune musulman din Port-la-Nouvelle (sud) și un snack kebab de lângă o moschee de lângă Lyon (est) a fost ținta unei explozii, au precizat sursele menționate.

Aceste atentate intervin după atacul sângeros de miercuri comis la sediul săptămânalului Charlie Hebdo și soldat cu 12 morți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Paula Seling, aspru criticată în Moldova după un moment de prostie pură în plină discuție despre unire

2 Afacerea secolului la granița României: „Ar fi păcat să ratăm momentul”. Planul propus de Armand Goșu pentru reconstrucția Ucrainei

3 BREAKING Fals grosolan în expertiza cu care Lia Savonea a blocat verdictul Curții Constituționale privind pensiile magistraților

4 „Asta mi se pare anormal” / Ce pensie are Traian Băsescu

5 Semne că Vladimir Putin are în vedere invadarea unei țări NATO în 2026, într-o ultimă încercare de a-și consolida moștenirea