Germania: În jur de 6.000 de refugiați au ajuns marți în Bavaria

În jur de 6.000 de solicitanți de azil au sosit marți în Bavaria, a anunțat poliția, în ciuda introducerii controalelor la frontiera austriacă în weekend, relatează Reuters. Un purtător de cuvânt a declarat că cei mai mulți au venit din orașul austriac Salzburg, dar unii au traversat frontiera prin alte locuri.

Germania, care se luptă să facă față celui mai mare aflux de refugiați după al Doilea Război Mondial, a reintrodus duminică controalele la frontieră duminică pentru a stopa fluxul de solicitanți de azil prin Bavaria.

Doar sâmbătă au ajuns 13.000 de refugiați la gara centrală din Munchen.

Miercuri, traficul feroviar între Germania și Salzburg a fost oprit, a anunțat compania feroviară austriacă OeBB.

Luni, în prima zi de după introducerea controalelor la frontieră, în jur de 2.000 de imigranți au ajuns luni în Bavaria, a anunțat poliția federală. AGERPRES


populare
astăzi

1 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

2 De citit...

3 Primar PSD / PNL crește, Ilie Bolojan crește. PSD crește și el, dar ca morcovul

4 Cadavrul unui interlop, descoperit într-un butoi îngropat. Ancheta îl implică și pe șeful poliției din Belgrad

5 Foarte interesante amănunte...