Ginerele lui Osama ben Laden a fost condamnat la închisoare pe viaţă în SUA

Ginerele lui Osama ben Laden şi fost purtător de cuvânt al organizaţiei teroriste Al-Qaida, Suleyman Abu Ghaith, a fost condamnat, marţi, la închisoare pe viaţă de un tribunal din New York.

Fostul imam în vârstă de 48 de ani, de origine kuwaitiană, care a justificat atentatele din 11 septembrie 2001 la câteva ore după dramă, a fost găsit vinovat la 26 martie de un juriu, pentru complot care viza uciderea americanilor şi susţinere materială pentru terorişti.

Înainte de a-şi afla sentinţa, el a declarat în sala de juecată, prin intermediul unui translator, că se supune doar judecăţii lui Allah, citând pasaje din Coran.

 


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas