Ginerele lui Osama ben Laden a fost condamnat la închisoare pe viaţă în SUA

Ginerele lui Osama ben Laden şi fost purtător de cuvânt al organizaţiei teroriste Al-Qaida, Suleyman Abu Ghaith, a fost condamnat, marţi, la închisoare pe viaţă de un tribunal din New York.

Fostul imam în vârstă de 48 de ani, de origine kuwaitiană, care a justificat atentatele din 11 septembrie 2001 la câteva ore după dramă, a fost găsit vinovat la 26 martie de un juriu, pentru complot care viza uciderea americanilor şi susţinere materială pentru terorişti.

Înainte de a-şi afla sentinţa, el a declarat în sala de juecată, prin intermediul unui translator, că se supune doar judecăţii lui Allah, citând pasaje din Coran.

 


populare
astăzi

1 Tânăr bugetar cu trei apartamente în București...

2 Așa o fi?

3 Șase nume de premieri pe masa lui Nicușor Dan. Săptămână decisivă pentru președintele României

4 Decizia care vizează 1,2 milioane de români / Schimbări majore la plata indemnizațiilor din sectorul bugetar

5 „Îmi bag p***, eu sunt ungur!” / Ministrul Culturii, într-o înregistrare în care înjură interesul național