Grecia: Referendumul, "o decizie tristă" care "închide ușa continuării discuțiilor"

Anunțul premierului grec Alexis Tsipras privind organizarea unui referendum în legătură cu cererile creditorilor este 'o tristă decizie' pentru Grecia și 'închide ușa continuării discuțiilor', a declarat sâmbătă președintele Eurogrupului, Jeroen Dijsselbloem, potrivit AFP.

'Sunt surprins într-un mod foarte negativ' de acest anunț, a afirmat Dijsselbloem, la sosirea sa la Bruxelles, pentru reuniunea miniștrilor de finanțe din zona euro consacrată situației financiare din Grecia. 'Îl vom asculta pe ministrul grec și vom discuta apoi consecințele', a precizat el.

Premierul Alexis Tsipras a anunțat anterior organizarea, la 5 iulie, a unui referendum în Grecia în legătură cu acceptarea sau nu a propunerilor creditorilor Greciei (UE, BCE, FMI).

"Poporul trebuie să decidă în afară de orice șantaj (...), referendumul va avea loc la 5 iulie", a declarat șeful guvernului de la Atena într-o alocuțiune difuzată de posturile de televiziune. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’

4 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

5 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”