Indonezia: Opt din cei nouă condamnați la moarte pentru trafic de droguri au fost executați

Opt din cei nouă condamnați la moarte pentru trafic de droguri în Indonezia au fost împușcați marți de un pluton de execuție, după ce toate apelurile la clemență au fost respinse, transmite EFE. Printre cei executați se aflau și șapte străini. Potrivit DPA, singurul condamnat care a scăpat momentan de execuție este o filipineză, în cazul ei urmând să se stabilească dacă a fost sau nu victimă a traficului de persoane.

Condamnații au fost executați pe insula Nusakambanga la scurt timp după ce și-au luat adio de la familii și după expirarea celor 72 de ore stabilite de Parchetul general pentru punerea în aplicare a sentinței. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Imaginea zilei în România...

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”