Justiția turcă a emis un mandat de arestare împotriva imamului Fethullah Gulen, adversar al lui Erdogan

Justiția turcă a emis un mandat de arestare împotriva imamului Fethullah Gulen, adversar al lui Erdogan

Justiția turcă a emis vineri un mandat de arestare pe numele imamului Fethullah Gulen, adversar al președintelui islamo-conservator Recept Tayyip Erodogan, exilat în SUA din 1999, au relatat media din Turcia, potrivit AFP.

Predicatorul, în vârstă de 73 de ani, este acuzat că ar conduce 'o organizație teroristă', potrivit postului de televiziune TRT. Fost aliat al regimului turc, acest influent lider religios este acuzat de Ankara că ar complota pentru răsturnarea actualei puteri turce.

Totodată, Curtea de Justiție de la Istanbul l-a eliberat, vineri, pe directorul unei publicații de opoziție față de regimul islamo-conservator al președintelui Erdogan și l-a inculpat pentru terorism pe șeful unui post de televiziune al aceluiași grup de presă, informează media turce.

Cei doi cunoscuți jurnaliști au fost arestați duminica trecută, în timpul unui raid al poliției ce viza mișcarea predicatorului musulman în exil Fetullah Gulen. Operațiunea a fost declanșată la două zile după ce pe rețeaua socială Twitter a fost postat un mesaj care anunța o operațiune a poliției împotriva a 150 de ziariști afiliați mișcării clericului Gulen. Potrivit Reuters, în timpul raidurilor au fost reținute 23 de persoane pe tot cuprinsul Turciei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”

5 Pe măsură ce războiul Rusiei continuă, societatea începe să se fisureze