Klaus Iohannis, decorat cu 'Ordinul Republicii' de președintele Republicii Moldova

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a semnat un decret privind decorarea președintelui României, Klaus Iohannis, cu 'Ordinul Republicii', informează miercuri Agora.md. Distincția i-a fost acordată lui Klaus Iohannis 'în semn de profundă gratitudine pentru contribuția sa deosebită la dezvoltarea și consolidarea relațiilor de prietenie și colaborare dintre România și Republica Moldova, precum și pentru susținerea constantă a eforturilor de integrare europeană ale Republicii Moldova.'

Anterior, Timofti l-a decorat cu 'Ordinul Ștefan cel Mare' pe fostul președinte al României Traian Băsescu, 'în semn de profundă gratitudine pentru contribuția sa deosebită la promovarea stabilității, securității și democrației în regiune și pentru sprijinul constant acordat Republicii Moldova în procesul de formare a cadrelor din domeniile apărării, securității și ordinii publice', precizează Agora.md .

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade