Liderul nord-coreean Kim Jong-Un a inaugurat un complex științific cu ocazia Anului Nou

Liderul nord-coreean Kim Jong-Un a participat, cu ocazia Anului Nou, la inaugurarea unui complex de cercetare științifică, transmite EFE, reluând o informație difuzată sâmbătă de agenția de presă de la Phenian, KCNA. Centrul și-a început activitatea vineri și își propune să contribuie la dezvoltarea tehnică a țării în conformitate cu liniile trasate de Partidul Muncitorilor, precizează KCNA, fără a menționa amplasamentul și domeniul de activitate al complexului.

Este un 'pas important în diseminarea progreselor științifice și tehnologice', a afirmat Kim în timpul vizitei.

Totodată, el a subliniat importanța acordată științei în acest an, în care va avea loc cel de-al VII—lea congres al partidului, primul de acest gen din ultimii 36 de ani.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...