Marea Britanie va trimite instructori militari în Ucraina

Ministrul britanic de externe Philip Hammond a anunțat joi, în cadrul unei vizite la Kiev, că Marea Britanie va trimite experți militari în Ucraina pentru a instrui forțele armate ale acestei țări.

"Suntem foarte mândri că putem contribui în mod practic la întărirea capacității de apărare a forțelor armate ucrainene, prin trimiterea de experți militari", a afirmat Hammond după discuțiile purtate la Kiev cu omologul său ucrainean Pavlo Klimkin, după cum relatează agenția EFE.

Potrivit șefului diplomației de la Londra, experții britanici vor participa la exerciții de formare și instruire a soldaților din Ucraina, așa cum a anunțat la sfârșitul lunii februarie premierul britanic David Cameron. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Dezvăluiri din culisele Curții de Apel București...