Membri ai unor miliţii proruse au ocupat Primăria unui orăşel ucrainean de pe litoralul Mării Azov

Membri ai unor miliţii separatiste proruse au ocupat, duminică, Primăria oraşului ucrainean Mariupol, situat în sud-estul ţării, pe litoralul Mării Azov, informează presa ucraineană.

Membri ai unor miliţii proruse au ocupat Primăria unui orăşel ucrainean de pe litoralul Mării Azov (Imagine: Arhiva Mediafax Foto/AFP)

Militanţi proruşi au pătruns în sediul Primăriei din Mariupol în timpul unui miting la care au participat circa 1.000 de oameni, a relatat publicaţia Priazovski Worker, citată de Reuters.

Forţele de ordine nu au intervenit împotriva manifestanţilor. Aceştia au dat jos steagul Ucrainei şi au ridicat baricade în jurul instituţiei.

Sursa: mediafax.ro



populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia